ПМП "ЕнергоПрофіль"

Львів,
вул. Зелена, 149Б


(032) 245-89-09
(067) 158-09-91
Головна
 
Новини
 
Статті
 
Про компанію
 
Контакти
   

 

Товари та послуги
Стабілізатори напруги
   З подвійним перетворенням
   Релейні
   Сервоприводні
   Симісторні
   Тиристорні з ФІМ
   Трифазні
Акумуляторні системи
   Акумулятори AGM
   Акумулятори гелеві
   ББЖ Off-Line
   ББЖ On-Line
   ББЖ з AVR
   Зарядні пристрої
   Інвертори
Блоки живлення
   БЖ в кожусі
   БЖ модульні
Електростанції (електрогенератори)
   Автоматика (АВР, опції)
   Генератори бензинові
   Генератори газові
   Генератори дизельні
   Генератори стаціонарні
Електрофурнітура
   Електрофурнітура ABB
   Електрофурнітура SEZ
Захисні пристрої
   Автоматичні вимикачі
   Відсікачі напруги
   Обмежувачі перенапруг
   ПЗВ
   Реле контролю фаз
Зварювальне обладнання
   Генератори зварювальні
   Інвертори зварювальні
   Півавтомати зварювальні
Кабельно-провідникова продукція
   Кабелі силові
   Проводи силові
ПОСЛУГИ

Захист від імпульсних перенапруг, грозозахист

З настанням ери цифрових технологій домашнє електрообладнання стає все більш чутливішим до високовольних імпульсних завад в електромережі. Це й підтверджує статистика: більшість випадків виходу з ладу електроприладів пов'язані саме з дією імпульсних перенапруг. Високовольтні імпульси в електромережі пошкоджують чутливі елементи електронних блоків, та навіть можуть спричинити вибухи або загоряння компонентів електроприладів.

Причини виникнення імпульсних перенапруг

Найбільш небезпечною причиною імпульсних перенапруг в електромережах є розряди блискавок. Удари блискавок можуть здійснювати руйнуючий вплив та викликати збої в роботі електрообладнання. Найбільш серйозні пошкодження виникають внаслідок прямого попадання блискавок безпосередньо в житлові чи промислові будівлі або у повітряні лінії електропостачання. Амплітуда таких імпульсів може сягати десятків кіловольт.
Але й не менше небезпечні удари блискавок в інші сусідні та віддалені об'єкти (блискавковідводи, дерева, інші будівлі, в землю, або міжхмарові розряди). В таких випадках потужні імпульси перенапруг в електромережі спричинює електромагнітне поле розряду блискавки (наведена перенапруга).

Другою причиною виникнення імпульсних перенапруг можуть бути процеси перемикань в системі електропостачання, наприклад перемикання трансформаторів, електродвигунів чи інших індуктивностей, раптові зміни навантаження, вимкнення захисних автоматів чи роз'єднувачів (в розподільчих щитах та шафах).

Третя причина імпульсних перенапруг – нестійкі наводки з невизначеними амплітудами та частотами, які вносяться в електромережу самими користувачами та їх електроприладами (зварювальні апарати, тиристорні пристрої тощо).

Ризики грозових ушкоджень

Територія України знаходиться в зоні середньої та високої інтенсивності грозових розрядів (Ng=2,5-4, Рис. 1). До того ж більшість вітчизняних ліній електропостачання виконані повітряним способом, тому ймовірність прямого чи непрямого ураження електромережі блискавкою дуже висока.Рис. 1. Кількість грозових розрядів протягом року на 1 кв.км. (Ng).

Пристрої захисту

Щоб захистити електромережу від високовольтних імпульсів, необхідно відвести їх в землю. Для цього на вводі в об'єкт, а також безпосередньо біля чутливих електроприладів між провідниками електромережі та заземленням включають спеціальні пристрої – обмежувачі імпульсних перенапруг. Ці пристрої складаються з розрядника та/або варістора, які в нормальному стані являють собою розімкнутий ключ. При надходженні високовольтного імпульсу ключ замикається та відводить імпульсний струм в землю (а також розсіює його у вигляді тепла).

Існують дві основні схеми включення обмежувачів в лінію електропостачання (Рис. 2).


Рис. 2. Захист від: а) синфазних, б) протифазних імпульсних перенапруг.

Схема а) призначена, в першу чергу, для захисту від синфазних (поздовжніх) імпульсних перенапруг (провід-земля); схема б) – від протифазних (поперечних) перенапруг (провід-провід). Численні експериментальні та статистичні дослідження фірм-виробників захисного обладнання показали, що найбільшу небезпеку для електрообладнання становлять протифазні (поперечні) імпульсні перенапруги, порівняно з синфазними.

При проектуванні реальних захисних систем від імпульсних перенапруг можливі різноманітні поєднання обох схем.

Увага! Якщо Ви не маєте достатніх знань та досвіду, то краще доручити проектування та монтаж систем захисту кваліфікованим спеціалістам-електрикам. Адже некоректно спроектована або змонтована система захисту може навіть спричинити пожежу (фото на Рис. 3).

Рис. 3. Вихід з ладу варістора спричинив пожежу в ГРЩ (взято з www.electrolibrary.info).

Для забезпечення високої надійності та ефективності роботи системи захисту від імпульсних перенапруг дуже важливою є коректно спроектована та якісно змонтована система заземлення та вирівнювання потенціалів (теж доволі нетривіальна задача, що потребує кваліфікованого виконання).

Класифікація пристроїв захисту від імпульсних перенапруг

Згідно прийнятої МЕК класифікації обмежувачі імпульсних перенапруг поділяються на три типи: Тип1, Тип 2 та Тип 3 (або B, C та D за старою класифікацією E DIN VDE 0675-6 (1989-11)).

Тип 1 (B) – призначені для захисту від прямих ударів блискавки в систему грозозахисту будівлі (громовідводи) або в повітряну лінію електропостачання (ЛЕП). Встановлюються на вводі в будівлю в головному розподільчому щиті (ГРЩ). Нормуються імпульсним струмом Iimp з формою хвилі 10/350 мкс. Рівень захисної напруги Up=2-2,5кВ.

Тип 2 (C) – призначені для безпечного замикання на землю імпульсів струму при віддалених удара блискавки або при перемиканнях в системі електропостачання. Вони не призначені для захисту від прямих попадань блискавки, але порівняно з пристроями Типу 1 забезпечують меньший рівень захисної напруги (Up=1,4-1,8кВ). Нормуються імпульсним струмом Iimp з формою хвилі 8/20 мкс. Пристрої Типу 2 рекомендовано встановлювати на вводі електрообладнання, для якого не існує ймовірності прямого попадання блискавки, або використовувати як другий ступінь захисту, встановлюючи після пристроїв Типу 1.

Тип 3 (D) – призначені для захисту окремих електроспоживачів (комп'ютерів, аудіо-відео-техніки та інших чутливих електроприладів) від залишкових стрибків напруги, протифазних перенапруг та високочастотних завад. Встановлюються безпосередньо біля електроприладів, які потребують захисту. Нормуються імпульсним струмом Iimp з формою хвилі 8/20 мкс. Рівень захисної напруги Up<1кВ.

Використані матеріали: 1. Рекомендації ABB по застоуванню обмежувачів імпульсних перенапруг серії OVR.
2. "Защита электроустановок от импульсных грозовых и коммутационных перенапряжений", А. Л. ЗОРИЧЕВ. Частина 1, Частина 2.

Grey,
реферат
12.04.2009
Каталоги
 
Прайси

Нотатки
Чому для голих проводів допускається більший струм навантаження?
Вже майже місяць, із завидною регулярністю хтось намагається знайти в Гуглі відповідь на це питання. Нам стало шкода цю людину, бо очевидно відповіді вона так і не отримала. Тому доповідаємо: для голих (тобто неізольованих) проводів допускається більший струм навантаження, ніж для ізольованих тому, що неізольовані проводи краще охолоджуються. Адже при проходженні струму через провідник цей [...]
Замінюємо “дохлих китайців” на нових “українців”
Ми розпочинаємо програму утилізації китайських стабілізаторів напруги. Суть цієї програми в тому, що Ви утилізовуєте свій старий несправний (або й новий, але вже заздалегідь несправний) китайський стабілізатор напруги, а ми Вам продаємо нового вітчизняного стабілізатора аналогічної потужності зі знижкою 10%. Свого “китайця” Ви можете “утилізувати” самим витонченим способом: розчавити пресом, порізати лобзиком чи подарувати тещі… [...]
Всі нотатки та коментарі

Курс долараКурс євро

© 2008-2015 ТехноКлас, Львів
Powered by Shop-Script FREE


Rambler's Top100